Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

Jiří Louda - heraldik

herald

  Vědecká knihovna v Olomouci (Bezručova 2, 1. patro)
  3. října - 4. listopadu 2005

  Výstava se konala na počest 85. narozenin heraldika Jiřího Loudy.

  Heraldická tvorba Jiřího Loudy:

  Znak Olomouckého kraje

  "Musí tam být symboly kraje a vyjádření sounáležitosti k republice..."
  Ve čtvrceném znaku Olomouckého kraje jsou dvě modrá a dvě zlatá pole, která se křižují. V levé horní části je moravská orlice v modrém poli, v pravém horním poli černá slezská orlice na zlatém poli. V pravé dolní části má znak v modrém poli písmena SPQO, která jsou součástí znaku města Olomouce. V posledním poli vlevo dole, které má co nejvíce vystihovat charakteristiku kraje, je zlaté pole, které znázorňuje barvu zralých lánů hanácké pšenice. Přes něj vede modrý vlnitý pruh směřující od severozápadu k jihu, který představuje řeku Moravu.

  Český státní znak a vlajka prezidenta republiky

  "... Největší poctou pro mne je, že nad hradem českých králů a československých a českých prezidentů vlaje prapor, který vznikl na mém psacím stole..."
  Velký státní znak České republiky tvoří čtvrcený štít, ve kterém v prvním a čtvrtém červeném poli je stříbrný dvouocasý řvoucí lev ve skoku vpravo hledící se zlatými drápy, zlatým vyplazeným jazykem a zlatou heraldickou korunou. Ve druhém modrém poli je stříbro červeně šachovaná orlice vpravo hledící se zlatým zobákem, zlatými pařáty a zlatou heraldickou korunou. Ve třetím zlatém poli je černá orlice vpravo hledící s červeným zobákem, červenými pařáty, zlatou heraldickou korunou a stříbrnou pružinou na prsou zakončenou jetelovými trojlístky a uprostřed zdobenou křížkem.

  Malý státní znak České republiky tvoří červený štít, na kterém je stříbrný dvouocasý řvoucí lev ve skoku vpravo hledící se zlatými drápy, zlatým vyplazeným jazykem a zlatou heraldickou korunou.)

  Vlajka prezidenta republiky je bílá, s okrajem skládajícím se z plaménků střídavě bílých, červených a modrých. Uprostřed bílého pole je velký státní znak. Pod ním je bílý (stříbrný) nápis PRAVDA VÍTĚZÍ na červené stuze podložené žlutými (zlatými) lipovými ratolestmi.

  Znak obce Majetín

  Na staré obecní pečeti měl Majetín vyobrazenu obvyklou radlici a krojidlo, neoficiálně se však užíval erb původní vrchnosti, vladyků z Majetína, jímž byl lev, vyrůstající z hradby. Byl navržen řádný znak, v němž je červený lev nad červenou zdí s cimbuřím, na níž je stříbrná radlice, lev zas drží modré krojidlo. Tak byl znak schválen parlamentním podvýborem pro heraldiku.

  Znak města Havířov

  Znak tvoří štít třikrát vlnitě dělený na čtyři pruhy střídavě stříbrné a modré, v modré hlavě štítu je zlatá růže s červeným semeníkem a zelenými lístky mezi dvěma páry zkřížených zlatých hornických kladívek.
  Stříbrné a modré vlnité pruhy vyjadřují blízkost dvou přehrad Těrlické a Žermanické a současné zeměpisnou polohu města. Hlava štítu provedená v barvách těšínského knížectví, zlaté a modré, symbolizuje hornickými kladívky hornictví a naznačuje samotný název města, kdežto růže je převzata z ostravského znaku. Havířov totiž původně vznikl jako sídliště pro Ostravu. Kromě toho růže připomíná existenci největšího zahradnického podniku v republice.

  Aktualizováno: 07.01.2013
  Redaktor: Ivana Mutnianová
  Pošli e-mailem
  Trvalý odkaz


  Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po 10:00–17:00 Út 10:00–17:00 St 12:00–19:00 Čt 10:00–17:00 Pá-ne zavřeno Od 10:00 do 11:30 je knihovna vyhrazena pro seniory a držitele průkazu ZTP ID datové schránky­­: yswjrie
  Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
  Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2022
  Aktualizováno: 20.08.2020 13:37
  TOPlist