Charles Joseph de Ligne (1735-1814)
Více než dvě stě let staré vyznání milovníka přírody, spisovatele, vojevůdce a diplomata v habsburských službách se stalo mottem výstavy, kterou od 14. listopadu 2008 do 11. ledna 2009 připravilo Vlastivědné muzeum v Olomouci ve spolupráci s Vědeckou knihovnou v Olomouci, olomouckými pracovišti Zemského archivu v Opavě a Národního památkového ústavu a Státním okresním archivem v Olomouci. Zelené perly představují především z hlediska uměleckohistorického tucet zahrad a parků, jež patří mezi přibližně pěti desítkami památkově chráněných objektů historické zeleně v našem kraji k těm nejhodnotnějším: zámecké parky ve Velkých Losinách, Loučné nad Desnou, Žádlovicích, Veselíčku, Náměšti na Hané, Čechách pod Kosířem, park u sobotínského mauzolea svobodných pánů Kleinů z Wiesenberga, kulturní krajinu Nových Zámků u Litovle, Smetanovy, Čechovy a Bezručovy sady v Olomouci a Arboretum v Bílé Lhotě.
Prostřednictvím historických plánů, vedut, dobových fotografií a pohlednic, starých tisků věnovaných zahradní architektuře či botanice, ale i zahradního inventáře – váz, plastik a nábytku - chce výstava oživit zaniklou krásu zahrad a parků, jejichž současný stav je většinou výsledkem neblahého vývoje naší společnosti po roce 1945. Řada exponátů, které na výstavu zapůjčily kulturní instituce z celé Moravy, je přitom vystavena vůbec poprvé, zmiňme alespoň unikátní staré tisky z fondů Vědecké knihovny v Olomouci, zahradnický výuční list z roku 1745 zdobený miniaturami s výjevy zahradnických prací, uložený v olomoucké pobočce Zemského archivu v Opavě, či soubory fotografií ze šlechtických rodinných archivů. Výstava představuje také osobnosti, které se o vznik našich „zelených perel“ zasloužily, a zařazuje tyto objekty historické zeleně do kontextu evropské zahradní tvorby.
Výstava je přístupná vždy od středy do neděle od 10.00 do 17.00 hod. Svými výtvarnými pracemi ji doprovázejí žáci základních a středních škol Olomouckého kraje a k výstavě vyšla rovněž barevná publikace.
Aktualizováno: 09.11.2012
Redaktor: Ivana Mutnianová
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz
© 2008-2023 Vědecká knihovna v Olomouci
Tisk stránky | Mapa webu | Zajímavé odkazy
| RSS