Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

Free Culture/Svobodná kultura České autorské právo


Vědecká knihovna v Olomouci (Bezručova 2, 1. patro)
od 18. ledna do 28. ledna 2011Výstavu připravilo občanské sdružení Archiv výtvarného umění při příležitosti zpřístupnění informačního systému abART v licenci Creative Commons (CC NY-NC-SA). Výstava je zaměřená na nárůst světového hnutí za alternativní autorská práva. Zabývá se problematikou vlastnictví umělecké tvorby, možnostmi sdílení děl a informací v počítačovém světě. Především se zaměřuje na vznik a šíření autorské licence Creative Commons, dává návod k jejímu použití. Ukazuje a porovnává tři příklady užívání CC - Spojené státy americké, Brazílii a Českou republiku. Česká republika je od loňského roku dalším z padesáti států, kde se CC začalo používat.plakat_vkol-001


Creative Commons

Creative Commons (česky zhruba tvůrčí společenství) je neziskové hnutí, které si klade za cíl podporovat tvořivost v oblasti kultury, vzdělávání a vědy zpřístupňováním autorských děl veřejnosti k legálnímu užívání a sdílení.
Organizace Creative Commons, která za projektem stojí nabízí za tímto účelem autorům zdarma škálu licencí, které umožňují přímo rozhodnout o jejich autorských právech k dílu, plošně některá nabídnout veřejnosti a jiná si ponechat. Motivací je především snaha o překonání hranic, které platné autorské zákony kladou svobodnému sdílení děl a informací.
Licence Creative Commons nejsou popřením copyrightu, jsou jeho nadstavbou. Jednoduchým a jednoznačným způsobem mění nároky autorů z "všechna práva vyhrazena" a "některá práva vyhrazena", rozšiřují tak možnosti zákonného užívání a sdílení textů, hudby, fotografií, filmů, videí atd. Poskytují pohotový a legální nástroj, který chrání uživatele díla (nebudou obviněni z porušování autorských práv) i autory.
Jejich úspěch a rychlé rozšíření spočívá ve snadnosti použití. Stačí přidat logo vybrané licence k webové stránce, fotografii, textu, videu, hudební nahrávce apod. Logo zastupuje a odkazuje na celý právní text licenčního ujednání, které se uživatelé díla automaticky zavazují dodržet. Licence mohou zdarma využít jednotlivci, společnosti i velké organizace.
Zdroj: Iuridicum Remedium, o. s. www.iure.org

pozvanka_vkol-001

Aktualizováno: 08.11.2012Bookmark and Share
Redaktor: Ivana Mutnianová
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po 10:00–17:00 Út 10:00–17:00 St 12:00–19:00 Čt 10:00–17:00 Pá-ne zavřeno Od 10:00 do 11:30 je knihovna vyhrazena pro seniory a držitele průkazu ZTP ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2023
Aktualizováno: 20.08.2020 13:37
TOPlist