Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

Mozart a Salieri: Mýty a skutečnost

Vědecká knihovna v Olomouci
(přednáškový sál, Bezručova 3)
5. června 2014 od 17.00 hod.
—————————————————————————————————————————————————
přednáška Prof. PhDr. MgA. Miloše Štědroně, CSc.
s unikátními nahrávkami
—————————————————————————————————————————————————

———————————————————————————————————————————————————————————————
Prof. PhDr. MgA. Miloš ŠTĚDROŇ, CSc.

Současný český hudební skladatel, hudební vědec a pedagog narozený v Brně.

Narodil se a vyrůstal v neobyčejně kulturním a hudbymilovném prostředí. Jeho dědeček byl vojenským lékařem a ovládal šest řečí, matka byla učitelka hudby, otec výborný hudebník a strýcové Vladimír Štědroň byl skladatel, Bohumír Štědroň muzikolog a Jan Štědroň houslista.

Miloš Štědroň studoval muzikologii a bohemistiku na Filosofické fakultě University J. E. Purkyně v Brně a současně pracoval jako asistent v hudebně historickém oddělení Moravského muzea a vedl Malé divadlo hudby. Dále pokračoval studiem skladby a hudební teorie na Janáčkově akademii múzických umění. Výrazně se začal uplatňovat jako skladatel. Získal místo na Ústavu hudební vědy Filosofické fakulty UJEP a po úspěšné habilitaci byl na již přejmenované Masarykově univerzitě jmenován profesorem.

Prof. PhDr. Miloš Štědroň, CSc. je autorem hudby k mnoha činohrám a filmům, spolupracuje mj. s brněnským Divadlem Husa na provázku a dalšími předními českými a slovenskými divadelními scénami. Komponuje orchestrální, komorní a vokální koncertní skladby a hudbu pro lidové nástroje. V koncertní tvorbě, často inspirované folklorem a hudbou starých období, zvl. gotiky a renesance, se projevila také Štědroňova důvěrná znalost technik Nové hudby z šedesátých let 20. století, jazzu a podobně. Při realizaci scénických hudeb i rozhlasových a jiných nahrávek svých skladeb často působil jako hudební režisér nebo se na nich též podílel jako dirigent či klavírista.

Štědroň je též předním hudebním teoretikem. Vyvrcholením jeho studia života a díla Leoše Janáčka se stala jeho monografie Leoš Janáček a hudba 20. století, dále se zabýval hudbou 16.–18. století se zaměřením na období hudební renesance, manýrismu a baroka. (převzato: www.ceskatelevize.cz)

 

Aktualizováno: 25.06.2014Bookmark and Share
Redaktor: Ivana Mutnianová
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po 10:00–17:00 Út 10:00–17:00 St 12:00–19:00 Čt 10:00–17:00 Pá-ne zavřeno Od 10:00 do 11:30 je knihovna vyhrazena pro seniory a držitele průkazu ZTP ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2023
Aktualizováno: 20.08.2020 13:37
TOPlist