MEMORIA je název sdružující iniciativy, které se zrodily v souvislosti s provozem a řešením programu Memoriae Mundi Series Bohemica (MMSB). Projekt Memoria směřuje k vybudování virtuálního badatelského prostředí pro oblast historických knižních fondů. Projekt podporuje vznik nových a využívání existujících informací, zajišťuje jejich dlouhodobou životnost a trvalou použitelnost. Zpřístupňuje výsledky dosavadní digitalizace dokumentů, výsledky detailních popisů historických dokumentů a přináší přístup k bibliografickým informacím z různých zdrojů v databázi Manuscriptorium. Náhledy do digitalizovaných rukopisů jsou volně přístupné, kvalitní zobrazení je licencované, přičemž pro aktivní účastníky projektu je licence zdarma.
Současným výsledkem snahy o dosažení těchto cílů je databáze Manuscriptorium která je dostupná buď přes stránku představující celý projekt MEMORIA http://www.memoria.cz nebo přímo přes http://www.manuscriptorium.com
V průběhu řešení dosavadních úkolů vznikly mnohé prostředky pro speciální oblast historických fondů, vhodné ke zpracování a prezentaci souvisejících informací. Prakticky jsme ověřili postupy dovolující vytvoření katalogu otevřeného pro jakákoli existující data, nezávisle na jejich původní formě.
V krátké době budou na stránkách projektu MEMORIA volně zpřístupněny prostředky pro export/import dat do UNIMARC/MARC 21 a jejich konverzi do formy MASTER.
Pro zpřístupnění výše uvedených dat postavených na XML vzniká řada nástrojů, která jejich zpracování a zpřístupnění usnadňuje.
Všechna výše uvedená data mají společného jmenovatele – formát MASTER, ve kterém vznikají nebo do kterého jsou do značné míry převoditelná.
Častou motivací je ochranná digitalizace – nahrazení přístupu k příliš využívanému originálu přístupem k jeho digitálnímu obrazu. U institucí, které již zahájily spolupráci s projektem MEMORIA, je dále zřejmá snaha o postupné úplné zpřístupnění lokálních kolekcí.
Příznivě se zde projevuje, že návrhy na zařazení do digitalizace schvaluje jmenovaná komise odborníků, tvořící poradní orgán Ministerstva kultury ČR. Celostátně řízený výběr dokumentů přispívá v delším čase ke vzniku tematicky souvisejících kolekcí. Tato odborná koordinace, spolu s počtem kompletně digitalizovaných dokumentů, dává záruku postupného vzniku kolekcí, které přesahují hranice fyzického uložení dokumentů.
Přestože jsou hranice tematických kolekcí již viditelné, rozhodli jsme se pro začátek ponechat jediný kompletní digitalizovaný fond. Rozsáhlé rešeršní nástroje vyhledávacího systému dovolují snadno dospět ke specifické kolekci a konkrétním dokumentům.
Již nyní jsou zřetelné snahy některých badatelů ovlivnit další postup digitalizace konkrétními požadavky na doplňování vznikajících kolekcí. Vyhovět těmto potřebám je jedním z úkolů projektu MEMORIA. Je pravděpodobné, že využíváním databáze Manuscriptorium se tento trend prohloubí.
Nejvíce digitalizovaných rukopisů v DB Manuscriptorium pochází z Národní knihovny ČR. Výběr zde má již od počátku svou strategii a soustřeďuje se především na specifické fondové celky a na středověké monistické a scholastické texty. Postup digitalizace za Národní knihovnu a tedy vznik tematických kolekcí určuje především PhDr. Zdeněk Uhlíř.
Podrobnější informace lze najít na http://www.memoria.cz, v sekci Kolekce. Je zde zpřístupněn také fundovaný pohled na dokumenty pocházející z institucí mimo Národní knihovnu od paní profesorky PhDr. Zdeňky Hledíkové, CSc. a pohled na zastoupení hudebních rukopisů z hlediska hudebního vědce PhDr. Stanislava Tesaře.
Významná kolekce orientovaná na Metternichovské dokumenty vzniká z iniciativy PhDr. Miloše Říhy, správce kynžvartského zámku a tamní zámecké knihovny. Charakteristika této práce je dostupná na stránkách Kynžvartské digitální knihovny http://www.kynzvart.cz/libra.html/
Díky projektu VISK6 a podpoře Ministerstva kultury se služba digitalizace využila pro mnoho dalších institucí, kde bylo obvykle digitalizováno menší množství dokumentů.Častou motivací je ochranná digitalizace – nahrazení přístupu k často využívanému originálu přístupem k jeho digitálnímu obrazu.
Zařazení do digitalizace tedy není motivováno výhradně vznikem kolekcí.
Přesto je toto hledisko zohledňováno, protože návrhy na zařazení do digitalizace schvaluje jmenovaná komise odborníků, která tvoří poradní orgán.
Volně jsou také poskytovány plné digitální obrazy všem aktivně spolupracujícím subjektům.
První reakce jsou velmi pozitivní, množství návštěv www stránek překročilo všechna očekávání.
Významné je, že podstatná část těchto návštěv je ze zahraničí.
Věříme, že projekt bude zajímavý a užitečný pro badatele i v době, kdy ztratí punc novosti a stane se nástrojem běžné práce.
Aktualizováno: 02.09.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz
© 2008-2023 Vědecká knihovna v Olomouci
Tisk stránky | Mapa webu | Zajímavé odkazy
| RSS