Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

Univerzita Palackého

Miroslav Veselovský

Píše se rok 1573, rok, kdy díky úsilí biskupa Viléma Prusinovského z Víckova jsou původně jezuitské koleji v Olomouci propůjčena papežem i císařem stejná práva, jako mají evropské univerzity. Tehdy se vlastně univerzita narodila.

Měla ve vínku teologické zaměření; ostatně bohoslovecká fakulta byla jedinou, která kontinuitu a život tohoto vysokého učení udržovala i v dobách nepřízně mocných. Když univerzitu v roce 1946 "Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé" v plném rozsahu obnovilo, bylo to vlastně jen logickým pokračováním jejího vývoje. Od té doby je to již Univerzita Palackého.

Původní počet čtyř fakult, lékařské, filozofické, pedagogické a ovšem i teologické se časem měnil. Peripetie dějinného vývoje vedly k jejich rušení a znovuobnovování, až se konečně po listopadu 1989 a nástupu současného rektora prof. PhDr. Josefa Jařaba, CSc. ustálil počet fakult na sedmi: lékařské, filozofické, pedagogické, přírodovědecké, teologické a nově vzniklých fakultách tělesné kultury a právnické, nejmladší z tohoto sesterského svazku. Není možno v tomto krátkém textu jmenovat všechny obory, které jsou zde studovány, můžeme ale aspoň připomenout pracoviště, která k Univerzitě Palackého patří.

Informační centrum UP, které je tvořeno Centrem výpočetní techniky, Audiovizuálním centrem, tvořícím především výukové programy, a Vydavatelstvím UP, které mimo produkci skript a jiných didakticko vědecky zaměřených materiálů zajišťuje také vydávání univerzitního týdeníku Žurnál UP, je garantem budování informační sítě, tolik pro univerzitu potřebné. Samozřejmě v této souvislosti není možno opomenout síť knihoven a studovny.

K UP patří samozřejmě i další vědeckovýzkumná a účelová zařízení: Vývojové laboratoře a dílny, Společná laboratoř optiky UP a Fyzikálního ústavu ČSAV, Laboratoř vrcholového sportu, Středisko vrcholového sportu a mládeže, výcviková střediska ve Zlatých Horách a v Pastvinách.

Jestliže jste se s Univerzitou Palackého v Olomouci dosud neseznámili hlouběji, učiňte tak co nejdříve. Stojí to za to.


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po 10:00–17:00 Út 10:00–17:00 St 12:00–19:00 Čt 10:00–17:00 Pá-ne zavřeno Od 10:00 do 11:30 je knihovna vyhrazena pro seniory a držitele průkazu ZTP ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2022
Aktualizováno: 20.08.2020 13:37
TOPlist