Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

VYDALY HANÁCKÉ NOVINY OLOMOUC ...

-mt-

Hanácké noviny, které začaly vycházet od 1. 3. 1990 v Olomouci, se o rok později staly - opět po čtyřech desítkách let - prvním deníkem na Hané. Redakce složená z převážně mladých nadšenců měla již při zrodu listu plány zaměřit pozornost i na vydávání jiných periodik (literárně pojatý měsíčník NOTES, čtrnáctideník Sportecho), ale i neperiodických publikací. Tak v roce 1991 vyšla sbírka Z brněnských pověstí novinářky Marty Macků, úspěch měla příručka Česká a slovenská literatura v exilu a samizdatu autorského kolektivu V. Burian , J. Galík, Lubomír Machala (redakce), M . Podivínský a J. Schneider.

Snaha navázat na dávnou tradici lidového čtení vedla ve stejném roce 1991 k vydání Hanáckého kalendáře s titulem Rok na Hané. I když většinu vydavatelsko-podnikatelských záměrů odsunuly ekonomické problémy zřejmě na delší dobu do kategorie snů, Hanácký kalendář si zájem čtenářů udržel a na sklonku roku 1992 vyšel již třetí, tentokráte pro rok 1993.

První ročník redigovaný Petrem Dvořáčkem projevil snahu skloubit tradiční regionální tematiku laděnou i národopisně (stati v hanáčtině, hanácká přísloví, místní báje a pověsti, písně z Hané i folklorně zaměřené fotografie) se snahou o soudobou povídkovou tvorbu a také s vyloženě oddechovými záležitostmi (křížovky, anekdoty aj.). Také druhý ročník (1992) za redakce dr. Milana Ticháka tento záměr podržel, věnoval však více pozornosti vlastivědným statím a místopisu regionu (Olomoucko, Prostějovsko, Přerovsko, Kroměřížsko s přesahem na Vyškovsko a Zábřežsko). Ambice původní literární tvorby si však již nekladl. Třetí ročník (1993) uspořádaný rovněž M. Tichákem vyřešil potřebu snížit finanční náklady na vydání jednak o něco menším formátem a rozsahem (112 str.) a dílem také na úkor neutrální zábavné stránky obsahu. Regionální charakter však zůstal stejný jako u vydání předchozích. Ve všech ročnících se vcelku důsledně objevuje tématika pouze výše vymezeného území, jakýsi rytmus jí dávají série tematicky stejných článků z místopisu Hané a medailony významných rodáků. V každém ročníku dostal zhruba stejný prostor hanácký dialekt, místní pověsti aj., podobné si jsou i grafickou úpravou. Také autorský kolektiv se ročník od ročníku příliš nezměnil a soudě podle ohlasu i nabídek na autorskou spoluúčast, vyprofiloval se již i okruh čtenářů a příznivců právě tohoto druhu literatury. Rok na Hané si oblíbili především vlastivědní pracovníci, milovníci regionální historie, přátelé folklóru i jiní "lokální patrioti" v příznivém smyslu slova. Toto zázemí - čtenářské i autorské - dává naději na úspěch a utvrzuje redakci Hanáckých novin v rozhodnutí ve vydávání pokračovat i v příštích letech.


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po 10:00–17:00 Út 10:00–17:00 St 12:00–19:00 Čt 10:00–17:00 Pá-ne zavřeno Od 10:00 do 11:30 je knihovna vyhrazena pro seniory a držitele průkazu ZTP ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2022
Aktualizováno: 20.08.2020 13:37
TOPlist