Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

OHLÉDNUTÍ ZA LIBRI '93

Miroslava Čenková, Výstaviště Flora

Zatímco v roce 1990 byly pavilony Výstaviště Flora Olomouc využity pouze dvacet dnů v roce, o dva roky později to bylo už dvě stě dvacet dnů, kdy bylo uspořádáno celkem dvanáct akcí. Zdaleka to nebyly jen výstavy květin, ale přibyla celá řada kontraktačních a prodejních výstav, jako například LIBRI, INNOVA, INREPA, ale i DNY ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÝCH a mnoho dalších. V letošním roce se na olomouckém výstavišti vystřídá víc než dvacítka akcí, přičemž mnohé z nich si už stačily vytvořit dobré jméno a položit základy k slibné tradici. Právě k těm lze bez zaváhání přiřadit LIBRI - KNIŽNÍ OLOMOUC.

Myšlenka uspořádat knižní přehlídku právě v Olomouci nevznikla náhodou. Kulturní tradice a zázemí, existence Univerzity Palackého, bezpočet kulturních a vědeckých pracovišť a v neposlední řadě také geograficky výhodné položení města Olomouce ve středu, tehdy ještě Československé republiky, to vše nasvědčovalo tomu, že pořádání knižních trhů padne na úrodnou půdu. Tyto předpoklady se plně potvrdily.

Podle vyjádření zástupců Svazu českých nakladatelů, vydavatelů a knihkupců a také samotných vystavovatelů má Libri vzestupnou tendenci, ať už hodnotíme organizační zajištění, průběh akce či rostoucí zájem vystavovatelů, knihkupců i veřejnosti, a to i přesto, že rozdělení našeho státu na dvě republiky vneslo nemalé problémy také do obchodu s knihami. Nejenže to ovlivnilo počet slovenských účastníků, ale komplikace, věřme, že pouze přechodné, způsobily nové a zatím zcela nevyjasněné celní předpisy. Skutečnost, že slovenští vystavovatelé z bratislavské Kartografie čekali čtyři hodiny na hranici, kde od nich celníci žádali až pětadvacetiprocentní clo, není jistě velkým povzbuzením pro ostatní. Kromě toho, s knihami, které vezli zpět jim dělali problémy pro změnu slovenští celníci.

Vraťme se však k příjemnějším věcem. Pokud se týká doprovodného programu, na knižních výstavách jsou pořádány besedy s autogramiádami a pro vystavovatele odborné semináře. Vítaným zpestřením je vždy dětský koutek v pavilonu A, který oceňují zejména rodiče přicházející s menšími dětmi. Přítomnost dětí nejrůznějšího věku pozitivně hodnotili sami vystavovatelé, ostatně literatura pro děti a mládež měla na Libri důstojné zastoupení. Rovněž lze jen obdivovat vyspělost dětských čtenářů, což nám potvrdily pracovnice Albatrosu.

Pokud se týká celkové nabídky, na letošní jarní Libri si návštěvníci mohli vybrat ze 4 278 titulů a 727 novinek, jenže po pravdě řečeno ne všechny byly skutečně nejnovější. Tedy nabídka víc než pestrá. Vždyť zatímco dříve vycházely knihy až ve 200 000 nákladu, dnes jsou to jen dvacetitisícové náklady, přičemž za hranici rentability je považován desetitisícový náklad. Knižní trh se stal, jako jeden z prvních skutečně tržním, kde ihned začala fungovat přirozená tržní situace. Výsledkem byly malé náklady a mnoho titulů. Čtenáři jsou dnes záplavou komerční i hodnotné literatury zaskočeni a zmateni. Knihkupci stěží odhadují zájem čtenářů, jejichž reakce jsou mnohdy nepředvídatelné, na druhé straně některé knihy leží ve skladech a čtenáři je marně hledají na pultech a nebo obráceně. Spleť nových ekonomických vztahů a situací směřuje k tomu, že hodnotící měřítko si bude muset vytvářet každý sám - vydavatel, knihkupec i čtenář. K tomu jim nesporně pomohou takové knižní trhy, jako jsou LIBRI - KNIŽNÍ OLOMOUC.


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po 10:00–17:00 Út 10:00–17:00 St 12:00–19:00 Čt 10:00–17:00 Pá-ne zavřeno Od 10:00 do 11:30 je knihovna vyhrazena pro seniory a držitele průkazu ZTP ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2022
Aktualizováno: 20.08.2020 13:37
TOPlist