Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

DÍK GOETHE-INSTITUTU V MNICHOVĚ

-lk-

má Vědecká knihovna v Olomouci pro čtenáře k dispozici hodnotný soubor německé odborné literatury, předplatné téměř třiceti titulů německých časopisů podle vlastního výběru a také videopřístroj s kazetami.

Videokazety jsou typ dokumentu, který dosud nebyl knihovnou nakupován. Jestliže nyní vzbudí zájem čtenářů, může se kolekce ze Spolkové republiky Německo časem rozrůst o další tituly nejrůznější tematiky a provenience.

V současné době je videopřehrávač instalován v prostorách půjčovny. Přehled o fondu kazet může čtenář získat v kartotéce členěné na 10 souborů podle tematických skupin: A - umění, B - vlastivěda, C - historie, politika, D - příroda, ekologie, E - hospodářství, F - životopisy, G - drama, H - napětí, I - zábava, K - dětské a rodinné filmy. Jde o dokumenty i hrané filmy, o snímky z filmových archivů (od dvacátých let) až po současnost. Každá tematická skupina by mohla mít při větším počtu kazet bohaté vnitřní členění. Ve skupině Umění jsou tituly o architektuře, hudbě, malířství, baletu atd. Ve skupině H si přijdou na své milovníci horrorů, thrillerů, akčních filmů, ale i sci-fi. A tak bychom mohli pokračovat dál. Kazet je prozatím 347 a jejich hrubé rozčlenění bylo provedeno účelově na základě seznámení s konkrétním obsahem sbírky. Údaje o jednotlivých snímcích byly totiž nejprve ukládány do počítače.

Databáze Film a video je k dispozici u poradenské služby v prostorách čtenářských katalogů. Kdo tedy potřebuje vícehlediskový přístup k souboru videokazet, než může nabídnout kartotéka, nebude zklamán. Předpokládáme, že podrobnost a členění dat v záznamech uspokojí i ty nejnáročnější. Vyhledávat se dá kromě tematických skupin podle názvových údajů, zemí a roku vzniku filmu, ale i osob podílejících se na vytvoření filmu. Zvlášť jsou zachyceni režiséři, scénaristé, autoři literárních předloh i představitelé hlavních rolí. Nechybí ani informace o tom, jak dlouho trvá přehrání kazety, zda je film zvukový, barevný, animovaný apod. V případě potřeby je připojena anotace.

Pro koho není bariérou němčina, která zní samozřejmě z naprosté většiny kazet, ten si z nabídky titulů určitě vybere. Zklamán nemusí být ale ani ten, kdo německý jazyk neovládá. Jsou tu němé filmy s anglickými mezititulky, krásné záběry ze světa zvířat, procházky galeriemi (série Hundert Meisterwerke), řada videoprůvodců malebnými kouty Německa a další snímky, u nichž porozumění doprovodnému textu není nezbytné. Zhlédnout videokazety se dá třeba i v době čekání na objednané knihy. U stolků naproti přepážkám pro příjem a výdej knih je k dispozici 5 sluchátek. Videopřístroj má samozřejmě i dálkové ovládání.

Dá se očekávat, že sbírku videokazet budou rádi využívat např. studenti germanistiky. Najdou tu totiž řadu titulů z doporučené četby. Jde-li o divadelní hry, pak je jistě smysluplnější z h l é d n o u t videosnímek, než otevřít knihu. Der zerbrochene Krug Heinricha von Kleista je ve sbírce dokonce ve dvou provedeních. Dílo osvícence Gottholda Ephraima Lessinga, zakladatele německého moderního dramatu, je tady zastoupeno tragédií Emilia Galotti. Také od Fridricha Schillera si můžeme vybrat měšťanskou tragédii Kabale und Liebe ovlivněnou ještě ideovými a estetickými principy hnutí Sturm und Drang, nebo drama Don Carlos, kterým se Schiller od uvedeného hnutí odklonil. Goethovu tvorbu přiblíží klasicistické drama Torquato Tasso, ale nechybí samozřejmě ani umělecké ztvárnění motivů z Fausta. Z autorů našeho století zaujme např. epické divadlo Bertolta Brechta - Die Dreigroschenoper nebo Mutter Courrage und ihre Kinder.

Myšlenku Theodora Storma, že "novela je sestrou dramatu", můžeme využít jako můstek k přechodu od dramatické tvorby klasiků ke zfilmované poezii či próze. Kdo má rád poetický realismus právě Theodora Storma, najde tu novelu Der Schimmelreiter i Immensee. Na dvou videokazetách je ztvárněn dokonce i starý hrdinský epos neznámého autora Das Nibelungenlied, vrcholné dílo německé středověké literatury. Ze známých autorů pro děti tu jsou zastoupeni např. bratři Grimmové pohádkou Gevatter Tod a Erich Kästner hned několika tituly, z nichž Emil und die Detektive patří k těm, které jsou ve sbírce ve dvou provedeních. A tak bychom mohli pokračovat dál a dál, protože filmů, pro něž bylo předlohou literární dílo, je ve sbírce celkem 67.

Velmi oblíbené jsou filmy o slavných osobnostech. Na videokazetách si můžeme oživit znalosti o Beethovenovi, Mozartovi, J. S. Bachovi (jedna kazeta je věnována také životu jeho syna Friedemanna), Martinu Lutherovi, Friedrichu Schillerovi, Lionu Feuchtwangerovi, ale třeba i císařovně Sissi, manželce rakouského císaře Franze Josepha.

Zajímavé jsou také výpravy za oblíbenými herci či režiséry - je tu možnost vybrat si jako zážitek film s Gretou Garbo a Astou Nielsen (Die freudlose Gasse), Marlene Dietrich (Der blaue Engel), Romy Schneider (Der gekaufte Tod, Monpti).. Z několika obálek hledí Klaus Maria Brandauer, Heinz Rühmann (dokonce i v titulní roli filmu Der brave Soldat Schwejk), Loriot. Ze známých režisérů jmenujme alespoň Rainera Wernera Fassbindera, Fritze Langa, Margarethe von Trotta, Paula Verhoevena, Ericha von Stroheima, Bertranda Taverniera, Helmuta Käutnera (dokonce 8 filmů), Ingmara Bergmana.

Ale je možné si vybrat i něco z dokumentární tvorby. Osobně mě zaujaly např. tituly, u nichž byl jako autor scénáře a režisér uveden Peter Krieg. Neobvykle důkladná, a přece umělecky zpracovaná faktografie o mýtech naší doby má pomoci se s těmito mýty vyrovnat. Celá jedna kazeta je o penězích, další o robotech a umělé inteligenci, další třeba o pojmu "národ, vlast". Trochu mrazení v zádech diváci pocítí při promítání dokumentů Güntera Wallraffa. Jeho metodou totiž je přijmout na určitou dobu jinou identitu a skrytě natáčet. Dva roky např. vydržel být "Turkem", aby poznal život zahraničních dělníků v Německu. (Mimochodem problémy tureckých přistěhovalců jsou nejčastějším tématem znepokojivých snímků ze současnosti. Dalšími takovými tématy je ohrožení přírody a života vůbec, narkomanie, neofašismus.) Jindy se Günter Wallraff stal redaktorem bulvárních novin, aby odhalil jejich praktiky.

Množstvím kvalitních titulů budou příjemně překvapeni historikové, kteří obvykle dobře znají němčinu. Najdou tu mj. dvacetidílný seriál Deutschland im 19. Jahrhundert, známé i nově objevené nebo vytvořené snímky z období fašismu a 2. světové války, ale i důkladně pojednané téma revoluce 1989.

Na závěr už jen jako perličku uvedu, že mě vždycky potěšilo, když jsem ve videosnímcích objevila něco českého - příběh pražského Golema (Golem, wie er in die Welt kam), Ivanu Chýlkovou a Danu Vavrovou v dramatu Rama dama, Jaroslava Satoranského ve čtyřdílném životopisném filmu Johann Sebastian Bach, Vojtěcha Jasného jako režiséra a autora scénáře filmu Ansichten eines Clowns podle románu Heinricha Bölla, ale třeba i český původ M. Lüpertze, dnes ve světě snad nejznámějšího německého malíře abstraktních obrazů.


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po 10:00–17:00 Út 10:00–17:00 St 12:00–19:00 Čt 10:00–17:00 Pá-ne zavřeno Od 10:00 do 11:30 je knihovna vyhrazena pro seniory a držitele průkazu ZTP ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2022
Aktualizováno: 20.08.2020 13:37
TOPlist