Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

INFORMAČNÍ CENTRUM PŘI MASARYKOVĚ VEŘEJNÉ KNIHOVNĚ VE VSETÍNĚ

H. Gajdušková

V článku ve Čtenáři č. 3/93 si mohli zájemci přečíst o postupném vzniku Informačního centra při MVK Vsetín. Nyní, téměř již po roce zkušebního provozu IC, bych Vás (na požádání redakce Knihovního obzoru) seznámila s výsledky jeho činnosti.

Informační centrum pracuje ve třech městských knihovnách (Vsetín, Rožnov p. Radh., Valašské Meziříčí), kde má k dispozici 3 počítače. Připravujeme postupně rozšíření jeho působnosti také do střediskových knihoven, první bude SK Horní Bečva, která bude rovněž vybavena jedním starším počítačem. Současně se zaváděním IC však začínáme také s postupnou automatizací provozů knihoven (pracujeme s programem Smartlib). Tato činnost se však odvíjí po linii oddělení zpracování KF, kdežto činnost IC spadá do oddělení knihovnických služeb.

Informační centrum při MVK zahrnuje kromě základní příruční literatury a 170 titulů časopisů také programové vybavení, o kterém bych Vás nyní informovala podrobněji.

K nejvíce využívaným programům patří program ASPI - elektronická sbírka zákonů, pravidelně aktualizovaná. Umožňuje velmi snadné vyhledávání zákonů (z několika hledisek), včetně jejich vytištění. Protože klasické Sbírky zákonů (v tištěné podobě) archivujeme ve studovně teprve od r. 1982, je pro nás ASPI, které zahrnuje zákony od r. 1945, výbornou pomůckou.

Využívané jsou také programy AVOS a ABUS, což jsou vlakové a autobusové jízdní řády. Program automaticky vyhledá spojení z výchozí do cílové stanice - včetně počtu přestupů a dalších informací (viz ukázka č. 1, 2).

Velkou pomůckou pro bibliograficko informační službu je program REŠERŠE, který byl interně rozdělen do tří částí (podadresářů):

 • Regionální informace - obsahuje úplné excerpce z regionálního tisku (počet záznamů 1170), viz ukázka č. 3
 • Společenské informace - obsahuje výběr aktuálních informací z denního tisku (počet záznamů 381), viz ukázka č. 4
 • Ekonomické informace - obsahuje veškeré důležité informace z ekonomického tisku odebíraného knihovnami v okrese Vsetín (počet záznamů 862), viz ukázka č. 5.

Na excerpování periodik se podílejí všechny tři městské knihovny v okrese, což s sebou ovšem přináší určité problémy (např. personální, technické - nebo když vám někdo ukradne počítač, jako se to stalo v Městské knihovně v Rožnově...). Původně jsme počítali s výměnou informací i ve větším rámci než okresním, avšak když vidíme, jak obtížné je zatím pro nás dolaďování výměny jen v rámci jednoho okresu, domníváme se, že k širší výměně ještě musíme ujít pořádný kus cesty.

Informace z tohoto programu se vyhledávají velmi snadno a rychle, a to podle jména autora, tématu kteréhokoli slova z anotace, podle data vydání a podle názvu časopisu.

Dalším programem, který je také poměrně dosti využíván, je Databáze podnikatelů, budovaná

 • na základě průzkumu uživatelů Informačního centra, provedeného v září 1992
 • na základě přihlášek podnikatelů do "Katalogu podnikatelů Valašska 1993", který jsme ve spolupráci s Okresním úřadem vydali na jaře 1993
 • na základě informací a reklam v regionálním tisku, v reklamních letácích atd.

Databáze obsahuje 986 záznamů a jsou v ní zahrnuty nejen podnikatelské subjekty okresu Vsetín, ale i všechny instituce, které s podnikáním souvisejí (banky, pojišťovny, spořitelny, úřady práce, živnostenské úřady, finanční úřad, firmy zabývající se informační, poradenskou a školící činností, realitní kanceláře, reklamní agentury), a to včetně úřední doby, telefonního čísla a adresy. Vyhledává se podle několika hledisek: abecedně podle názvu firmy, podle činnosti, podle regionu (města, obce), nebo podle činnosti + regionu (viz ukázka č. 6).

Dalším programem, který máme, ale který zatím příliš nevyužíváme, je program CLA, obsahující celní předpisy, celní sazebník, sazby daně z obratu, a umožňující sestavení a tisk JCD a JCDd - myslím však, že konjunktura využívání tohoto programu nastane brzy, neboť rozdělením Československa jsme se stali jedním z pohraničních okresů.

Program REGO poskytuje také značné možnosti, i když zatím s jeho ovládáním stále ještě zápasíme. Obsahuje konkrétní informace o osobnostech regionu, dá se v něm vyhledávat podle několika hledisek a máme v něm 350 záznamů o valašských spisovatelích, hudebnících, výtvarnících a dalších umělcích tohoto regionu. Podrobnější informace jistě poskytne VK Olomouc, od níž jsme program převzali.

Tolik tedy k programům, které nám pomáhají při informační službě. I když finanční efekt z těchto všech nově zavedených informačních služeb (poskytujeme je zatím velmi levně) je zanedbatelný, je možné říci, že vznik Informačního centra knihovně prospěl. Uživatelé knihovny, a nejen oni, si začínají uvědomovat, že knihovna již není jen tou tradiční půjčovnou knih a časopisů, ale že zde mohou získat také zajímavé a potřebné informace.

Na závěr mohu jen opakovat, co jsem napsala již ve Čtenáři: Pokud Vás činnost Informačního centra zajímá podrobněji, přijeďte se k nám do Vsetína podívat. Rádi se s Vámi o naše zkušenosti podělíme. Ale velmi rádi se také z Vašich zkušeností poučíme.


1. Ukázka výstupu z báze AVOS:

Spojení PROSTĚJOV HL. N. - PTENÍ

Odjezd 14. 7.1993 Vzdálenost 16 km Čas jízdy 30 min
Prostějov hl. n. Odj 14:55 0 24710
         Prij 15:25

přímý vůz Prostějov hl.n.-Olomouc město

ČESKÉ DRÁHY Vám přejí šťastnou cestu


2. Ukázka výstupu z báze ABUS:

Cesta VSETÍN,AUT.NÁDR. - OSTRAVA,PORUBA,VOZOVNA DPMO

Odjez: 31. 5. 1992 Neděle Přepravní vzdálenost 113 km

Vsetín,aut.nádr.      Odj  10:00 80074 1
Ostrava, UAN        Příj 12:05
Ostrava, UAN        Odj  13:10 7087 51
Ostrava,Poruba,vozovna DPMO Příj 13:22

CHAPS, tel. (05)717 36 80


3. Ukázka výstupu z Regionálních informací:

pě: Míra nezaměstnanosti v ČR patří k nejnižším Lidové noviny, 11. 1.1993, č. 7, s. 1

Text
Česká republika patří k zemím s nejnižší nezaměstnaností v Evropě. Nejvyšší míra nezaměstnanosti od 5 do 6% je 
v okrese Bruntál, Vsetín, Šumperk, Třebíč, Znojmo, Svitavy, Louny


4. Ukázka výstupu ze Společenských informací:

Navrátilová, Jana: Nadace nejsou přežitek
Český deník, 7.10. 1992, č. 236, s. 10

Text
Rozhovor s J. Koukalem, předsedou Rady pro nadace při vládě ČR, o nadacích, jejich vzniku a problémech


5. Ukázka výstupu z Ekonomických informací:

: Roční plán podnikatele
Poradce podnikatele, 1992, č. 4, s. 100-103

Text
Roční plán podnikatele.
Rozdělení nákladů.
Zisk - způsob vyjádření v nabídkové ceně.


6. Ukázka výstupu z databáze Podnikatelé:

NÁZEV FIRMY          TELEFON (FAX)
ULICE             PSČ MĚSTO
POZNÁMKA

Adámková Kamila
Písečná 1159         77001 Olomouc 

SEZNAM ČINNOSTI FIRMY:
čalouníci, obchodní činnost

Text
Nabízené služby: Čalounictví a prodej čaloun. nábytku


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po 10:00–17:00 Út 10:00–17:00 St 12:00–19:00 Čt 10:00–17:00 Pá-ne zavřeno Od 10:00 do 11:30 je knihovna vyhrazena pro seniory a držitele průkazu ZTP ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2022
Aktualizováno: 20.08.2020 13:37
TOPlist