Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

V CEDAR RAPIDS OD SNU KE SKUTEČNOSTI

-kd-

Cedar Rapids je druhým největším městem státu Iowa, takřka přesně v centru Spojených států amerických. Prérijní, převážně zemědělský stát Iowa se v 19. století stal cílem celé řady přistěhovalců z Čech, Moravy i Slovenska a dnešní Cedar Rapids je jedním z hlavních center krajanského života. Ve městě o velikosti asi jako Olomouc má až třetina z jeho 110 000 obyvatel české předky a starostou je tam v současné době pán s roztomile americky znějícím příjmením, Larry Serbousek. Slavnost položení základního kamene, o níž se píše v článku, byla spojena s výroční konferencí České a slovenské mezinárodní genealogické společnosti, která má přes tři tisíce členů z celých Spojených států. Slavnostní ceremoniál poctili svou přítomností i velvyslanec ČR v USA Michael Žantovský a chargé d'affaires velvyslanectví SR v USA Peter Burian a zúčastnil se jí mj. i host z Olomouce, Prof. PhDr. Josef Jařab, CSc., rektor Univerzity Palackého.

Když byly v září 1993 dokončeny a schváleny architektonické plány nové budovy Českého a slovenského národního muzea a knihovny v Cedar Rapids, její realizace se o krok přiblížila.

Myšlenka na toto muzeum se objevila mezi skupinou lidí bytostně se zajímajících o svoji kulturu a tradice, kteří se poprvé setkali v roce 1974. Jejich záměrem bylo založit muzeum k udržení, oživování a prezentaci materiálů, uměleckých předmětů a řemesel českého, moravského a slovenského původu.

Muzeum sídlilo nejprve v domku o třech místnostech v jihozápadní čtvrti města a v roce 1981 bylo přestěhováno do zděné budovy stojící v místě zvaném Česká vesnice. V roce 1985 k ní byl připojen restaurovaný dřevěný domek o dvou místnostech, zrcadlící životní styl českých a slovenský emigrantů, kteří přicházeli do Iowy.

Po letech pečlivých příprav byl 28. října 1993 položen základní kámen pro výstavbu nového zařízení v hodnotě 2,6 milionu dolarů. S pomocí těch nejlepších soudobých stavebních metod bude muzeum vystavěno ve výrazně etnickém duchu, s využitím věží, oblouků a výklenků, které mohou být vyzdobeny speciálně objednanými výtvarnými pracemi z České republiky a Slovenska.

Stavební práce začaly 1. listopadu 1993. Tato nová budova je situována na západní břeh řeky Red Cedar, mezi 12. a 16. jihozápadní avenue, v České vesnici, přímo za současnou budovou muzea. Její užitná plocha 18 000 čtverečních stop (tj. asi 1700 čtverečních metrů) bude pětkrát větší než plocha současného zařízení, což poskytne vedle Výstavní síně i prostor pro další aktivity.

Ve Výstavní síni bude v trojrozměrných vitrínách k vidění muzejní sbírka uměleckých předmětů a národních krojů. Čtyři vitríny budou představovat čtvero ročních období a tradice s nimi spojené. Další panely seznámí návštěvníky s historií českých zemí a Slovenska, se zkušenostmi přistěhovalců a se známými Američany českého, moravského a slovenského původu. S Výstavní síní bude koridorem spojen zmiňovaný Přistěhovalecký dům.

Návštěvníci muzea vstoupí do budovy nejprve přes Velkou halu, táhnoucí se napříč budovou až k protější stěně, jejíž prosklené dveře umožní přístup na půvabnou terasu. Z ní se pak otevře pohled k řece a k Masarykovu parku na jejím protějším břehu.

Rozlehlou Kongresovou a festivalovou halu bude možno přehradit až na čtyři samostatné místnosti, čímž se jednak přizpůsobí počtu účastníků a jednak umožní, aby v ní probíhaly různé akce souběžně.

Nová knihovna umožní svým návštěvníkům přístup k literatuře pro vzdělání, výzkum i pro volný čas. Bude zahrnovat také multimediální část. Plány pro budoucí využití knihovny počítají rovněž s časem určeným k příběhům pro děti, s přednáškovými a diskusními cykly pro čtenáře a menšími semináři.

V budově bude také obchůdek, podporující prostřednictvím své nabídky vzdělávací záměr muzea. Počítá se jak s importovanými předměty, tak také s výrobky místních umělců a řemeslníků.

V plánech této přízemní budovy najdeme i kancelář a pracovny zaměstnanců s potřebným sociálním zázemím a prostor pro skladování uměleckých předmětů a archiválií.

Přístup k hlavnímu vchodu do muzea bude z Jihozápadní A-ulice. Prostor před budovou umožní parkování několika autobusům a pohodlné vystupování a nastupování jejich pasažérů. Celá jednopodlažní budova bude pochopitelně bezbariérová.

Jakmile se stavební práce budou chýlit ke konci, započne vybavování výstavních prostor a instalace exponátů. Muzejní rada předpokládá slavnostní otevření budovy někdy koncem zimy nebo začátkem jara roku 1995.

Do té doby bude muzeum pokračovat v činnosti ve svých dosavadních prostorách, které mimo jiné uchovávají největší sbírku autentických lidových krojů mimo území někdejšího Československa. Tyto nádherné kroje, pečlivě tvarované a pracně vyšívané, často i s použitím zlatých a stříbrných nití, představují bohatství a barvitost kultury národů někdejšího Československa. Pestře barvený porcelán a keramika, stejně jako překrásné broušené, ryté, leptané nebo vzácnými kovy zdobené sklo jsou zde také vystaveny. Další exponáty představují sbírky lidových hraček, šperky z českých granátů, jemné krajky, zdobené textilní předměty, dřevořezby, figurky z těsta a velikonoční vajíčka. V období Vánoc a Velikonoc jsou zde předváděny lidové tradice, umělecké výrobky a řemeslné předměty spjaté se starou vlastí.

Podle materiálů od Patricie A. Hikiji připravil -kd-


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po 10:00–17:00 Út 10:00–17:00 St 12:00–19:00 Čt 10:00–17:00 Pá-ne zavřeno Od 10:00 do 11:30 je knihovna vyhrazena pro seniory a držitele průkazu ZTP ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2022
Aktualizováno: 20.08.2020 13:37
TOPlist