Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

Svět knihy '95

nd

Svět knihy je široký mnohovýznamový pojem. Jedni si představí svět autorů, jiní svět nakladatelů a knihkupců. Součástí tohoto světa jsou i knihovny. Tato úvaha zazněla na úvod slavnostního zahájení Mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy '95 z úst ředitele Národní knihovny ČR dr. Vojtěcha Balíka. Jako podtržení skutečnosti, že knihovny neodmyslitelně patří do "světa knih" bylo zvoleno v předvečer otevření veletrhu místo jeho slavnostního zahájení: zrcadlová kaple Klementina. Krásnou "chválu knihy" na tomto večeru přednesl předseda parlamentu Milan Uhde. Tak jako proti všem pesimistickým předpovědím nepřinesl film smrt divadla, televize neznamenala zánik filmu, tak nová technická média nepovedou k zániku knihy. Vázané klasické knihy, jejíž individuální vnímání člověka obohacuje. Na večeru dále vystoupil předseda organizačního výboru veletrhu Jan Kanzelsberger. Myšlenka zorganizovat v Praze ryze český knižní veletrh se zrodila zhruba před rokem. Uběhl rok příprav a v prostorách pražského Výstaviště se veřejnosti otevřel Svět knihy '95. Veletrh podpořilo Ministerstvo kultury ČR, Obec spisovatelů, Svaz antikvářů, Památník národního písemnictví a zejména Svaz českých knihkupců a nakladatelů, jehož předseda Jan Kanzelsberger vyslovil naději v úspěch veletrhu. Slavnostní večer vyvrcholil koncertem z díla W. A. Mozarta a F. X. Duška v podání pražského dechového tria.

Úspěch veletrhu se opravdu dostavil, pořadatelé a hlavně návštěvníci mohli být spokojeni. Zúčastnilo se ho více než 250 firem, prezentovalo se zde více než 50 firem z devíti zemí. Stánky vystavovatelů byly umístěny ve střední hale Průmyslového paláce a v Křižíkových pavilonech C, D, E. Svět knihy '95 byl prodejní přehlídkou, kolem stánků bylo živo, vládla pravá veletržní atmosféra. Vystavovali nakladatelé, vydavatelé, tiskaři, knihkupci, distributoři.

Stánky zde měly knihovny: Národní knihovna ČR, Sdružení knihoven ČR, Technické ústředí knihoven Moravské zemské knihovny v Brně. Byly zastoupeny firmy, které mohou knihovnám nabídnout knihovnický softwarový produkt (ALEPH firmy Ex Libris, TinLib firmy IME) a další technické služby (Albertina icome, SAZTEC).

V Křižíkově pavilonu B se odehrávaly doprovodné akce: vyhlášení výsledků soutěže O nejkrásnější knihy roku 1994, besedy se spisovateli, prezentace knižních novinek, autorská čtení, autogramiády. Byli jsme svědky besedy s autory nakladatelství Atlantis Ludvíkem Vaculíkem, Jiřím Kratochvílem a Karlem Peckou, kterou moderovala ředitelka nakladatelství Jitka Uhdeová.


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po 10:00–17:00 Út 10:00–17:00 St 12:00–19:00 Čt 10:00–17:00 Pá-ne zavřeno Od 10:00 do 11:30 je knihovna vyhrazena pro seniory a držitele průkazu ZTP ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2022
Aktualizováno: 20.08.2020 13:37
TOPlist