Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

NOVÝ CENTRÁLNÍ DEPOZITÁŘ

Nd

25. leden byl významným dnem pro Národní knihovnu v Praze. Již před tím vládlo v knihovně vzrušení odůvodňované "chystáme otevření Hostivaře". Očekávaný den vyzněl velmi slavnostně a pro tuto atmosféru byly opravdu důvody. Desítky lidí přišly spoluprožít s Národní knihovnou otevření jejího Centrálního depozitáře, který představuje přínos pro celé české knihovnictví.

Po krátkém uvítacím projevu si účastníci mohli Centrální depozitář důkladně prohlédnout. Informace o historii jeho vzniku, jeho stavební podobě i struktuře pracovišť se mohl každý dočíst v materiálu plném barevných fotografií, který byl k otevření Centrálního depozitáře sestaven a návštěvníkům byl k dispozici. I když se pro výstavbu depozitáře využily prefabrikované železobetonové haly bývalého podniku Výstavnictví v Praze-Hostivaři, lhůta výstavby imponovala. Od stavebního povolení v březnu 1994 do úspěšné kolaudace a převzetí objektu uplynulo jen 21 měsíců. Stávající haly se musely kompletně rekonstruovat, v přístavbě a nástavbě získala NKP administrativní část, studovnu a strojovny vzduchotechniky. Jde o prostory klimatizované se současnou filtrací venkovního vzduchu od prachu a chemických škodlivin.

Účastníci slavnostního otevření Centrálního depozitáře mohli procházet zatím prázdnými obrovskými sklady, jejichž kapacita je cca 4 miliony svazků. Mohli nahlédnout do nových pracovišť: od oddělení mikrografie s kapacitou až 8 kamer pro mikrofilmování novin a historických fondů, které už bylo v provozu; do restaurátorských a konzervátorských dílen, které se postupně vybavují. Polygrafické středisko bude tisknout Českou národní bibliografii a další publikace vydávané Národní knihovnou.

Po prohlídce se účastníci shromáždili k samotnému "pokřtění" depozitáře, k slavnostnímu aktu, který moderoval ředitel Národní knihovny v Praze dr. Vojtěch Balík. Pozdravné projevy zahájil ministr kultury Pavel Tigrid. Z jeho vystoupení vyzařovalo uspokojení a hrdost. Hrdost nad tím, jaké dílo se podařilo, jaké důstojné umístění budou mít 4 miliony knih instituce vpravdě národní - Národní knihovny v Praze.

Kardinál Miloslav Vlk zavzpomínal na svá první setkání s klementinskou knihovnou, kterou navštěvoval jako student Filozofické fakulty UK a využíval především odd. rukopisů. Slova ocenění zazněla i z úst předsedy Rady Národní knihovny v Praze spisovatele Stránského. Dr. Balík uzavřel projevy poděkováním. Poděkoval dodavatelům, především hlavnímu dodavateli stavby Konstruktivě Group Velkon, ale i subdodavatelům. Poděkování patřilo pracovníkům Národní knihovny, zvláště těm, kteří pracují nejen "v knihovně", ale hlavně "pro knihovnu". Také díky nim Centrální depozitář v Hostivaři stojí a díky nim se postupně bude zaplňovat.

Hřejivá atmosféra pokračovala dál. U pohoštění se setkávali lidé ze světa knih naplněni pocitem, že celé české knihovnictví získalo stánek, který si zaslouží.


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po 10:00–17:00 Út 10:00–17:00 St 12:00–19:00 Čt 10:00–17:00 Pá-ne zavřeno Od 10:00 do 11:30 je knihovna vyhrazena pro seniory a držitele průkazu ZTP ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2022
Aktualizováno: 20.08.2020 13:37
TOPlist