Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

Multimediální studovna oddělení bibliografie Vědecké knihovny v Ostravě

Alena Hrazdilová

Tak už ji máme - vlastní multimediální studovnu. Ostravská vědecká knihovna se už nemusí obávat, že nejde s dobou a nedbá o moderní elektronické zdroje. Samozřejmě, že nestačilo vyřknout zaklínadlo a studovna byla tady. Slov bylo řečeno hodně a pak se přistoupilo k činům.

Není to tak dlouho, kdy jsem psala, že čtenáři nám dýchají na záda u jednoho počítače. Řešení nebylo nejpříjemnější, osazenstvo oddělení bibliografie se trochu přestěhovalo, trochu zmáčklo do zbývajících místností a tu největší a nejparádnější postoupilo uživatelům a novým počítačům. Zájemci o naše nové služby mají k dispozici čtyři moderní počítače. Dvě místa zůstala vyhrazena pro studium klasických sekundárních informačních pramenů.

Informace jsou tedy nyní poskytovány na třech místech. Kromě bibliografie je to především oddělení služeb čtenářům a dále oddělení speciálních fondů, kde je studovna s 12 místy. V tomto oddělení jsou půjčovány hudební CD, jazykové nahrávky a jazykové učebnice na CD ROM.

Ale zpět k multimediální studovně, která byla otevřena v lednu 1999. Co zde uživatel může najít? Kromě nás - bibliografů, kteří se zde střídáme ve službě (každý den 8.30 - 19.00), je to přístup k informačním databázím v počítačích, náš elektronický katalog TINLIB, Internet a pak spousta CD ROM. Speciální počítačová síť Ultranet poskytuje právě informační zdroje z CD ROM. Jsou to jak tradiční bibliografické informace či databáze, tak další informační prameny. Jde například o ČNB, BiblioMedicu, MDT MRF, Ulrich Plus, Ottův slovník naučný a další encyklopedie. Celkem jde o 25 CD - na víc naše síť bohužel nestačí.

Aby bylo možno prohlížet další zajímavá a hodnotná "cédéčka", jsou naistalována na jednotlivých počítačích. V současné době nabízíme zhruba 25 titulů. Počáteční trápení se zajištěním služeb máme za sebou. Smiřujeme se také (co jiného zbývá) s nárůstem práce kolem zpřístupňování elektronických zdrojů, ale jedna starost bude stálá. Jak zajistit, aby výběr CD ROM byl kvalitní. Jakousi koncepci jejich doplňování a zpřístupňování jsme měli, ale čas nás poučil, že člověk nevidí nejen do žen a do melounů, ale také do nových kompaktních disků. Nejdříve zde byla snaha zpřístupnit jich co nejvíce, ale pak jsme zjistili, že některé rádoby zvučné tituly by se vyjímaly spíše na obecné škole než v našem Ultranetu. Tak se teď snažíme kvantitu zaměnit kvalitou. Doufáme, že méně bude v tomto případě více.

Co dodat. Máme v oddělení novou studovnu a zvykáme si na širší spektrum práce i poskytovaných inforamcí. Uživatelé si zase zvykají obracet se na nás nejen při potřebě bibliografických informací, ale také, když chtějí brouzdat v síti nebo když jim klasické papírové nosiče nestačí.


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po 10:00–17:00 Út 10:00–17:00 St 12:00–19:00 Čt 10:00–17:00 Pá-ne zavřeno Od 10:00 do 11:30 je knihovna vyhrazena pro seniory a držitele průkazu ZTP ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2022
Aktualizováno: 20.08.2020 13:37
TOPlist