Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

Přípravy na otevření studovny

Libuše Machačová

Ještě když v lednu probíhalo v prostorách budoucí studovny AV médií setkání uživatelů ALEPHu, nikoho z nás nenapadlo, jaké krásné uživatelské prostory se za 3 měsíce vyloupnou z této místnosti. Pravda, viděli jsme sice projekt, ale laik si stejně vše neumí tak dobře představit, vidí-li to jen na papíře. O to příjemnější nás potom čekalo překvapení.

Podle projektu ing. arch. Giacintova začala firma ing. Kubečka vyrábět nábytek. Nejdříve byly zahájeny práce na regálech určených na ukládání CD a CD-ROM. Kapacita regálů by měla stačit asi na 11 tisíc nosičů. Současný fond je přibližně 1500 CD, 700 magnetofonových kazet a 50 CD-ROM.

Po zhotovení regálů na ukládání nosičů se pokračovalo na regálech s přihrádkami pro příruční knihovnu a hlavně pro zvukovou techniku. Pro zapojení výpočetní a zvukové techniky se vyvedla kabeláž průrazy vytvořenými v podlaze. Tím bylo docíleno nejen toho, že kabeláž byla co nejkratší, ale zároveň nikde nepřekážejí ani neruší estetický dojem lišty používané na zakrytí kabelů.

Následoval pult pro obsluhu, 6 poslechových míst, 2 místa na internet, 2 místa pro práci s CD-ROMy, PC katalog pro vyhledávání v databázích CD-AUDIO a CD-ROM a regál na hudební časopisy.

Mezitím proběhlo výběrové řízení na nákup zvukové techniky. Našim požadavkům nejlépe vyhověla firma ECS pana Radima Cázera. Jimi navrhované řešení splňovalo podmínku dálkového ovládání. CD vloží do přehrávače obsluha; čtenář si ovládá tlačítky přehrávání i výběr skladeb a tyto informace se mu objevují na displeji. Funkčnost techniky byla ověřena ve zkušebním provozu.

Velmi důležitá byla koordinace prací - vždyť zde spolupracovalo několik firem. Tento nelehký úkol na sebe vzal ing. Martin Vojnar a podařilo se mu docílit návaznosti prací. Pomyslnou korunu nasadila těmto prostorám zahradní architektka ing. J. Gajdoštinová citlivým výběrem vhodné zeleně - a to se studovna opravdu prozářila a vstoupil sem život.

Ing. arch. Z. Giacintovová dolaďovala celkový estetický dojem studovny a vybrala židle. Nezapomnělo se ani na takové důležité doplňky jako hodiny, stojánky na psací potřeby a krabička na žádanky.

A nyní už přišel na řadu úklid, přestěhování CD, MC a CD-ROM, uložení podle signatur a označení regálů, výběr knih do příručky, instalace výpočetní techniky a tiskárny a její vyzkoušení. Také byly vytištěny seznamy CD, MC a CD-ROM (pro ty čtenáře, kteří by si nechtěli nebo neuměli vyhledat žádaný nosič v počítači).

Poslední fáze byla náročná, ale radostná, protože člověk už si mohl představovat čtenáře, jak přijdou a budou překvapeni tou proměnou - jako když se z kukly vyklube překrásný motýl. Bez nadsázky se dá říci, že tato studovna je teď nejkrásnějšími čtenářskými prostorami v naší knihovně a že se dvorní vestavba opravdu povedla. Neobvyklé architektonické prvky jako okna na schodiště a kovové točité schody na galerii interiér činí ještě zajímavějším. Nyní si nezbývá než přát, aby se nová studovna líbila nejen nám, ale hlavně čtenářům a aby studovnu hojně a rádi navštěvovali.


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po 10:00–17:00 Út 10:00–17:00 St 12:00–19:00 Čt 10:00–17:00 Pá-ne zavřeno Od 10:00 do 11:30 je knihovna vyhrazena pro seniory a držitele průkazu ZTP ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2022
Aktualizováno: 20.08.2020 13:37
TOPlist