Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

První poznatky z praxe

Blanka Fňukalová - Jarmila Kopečková

Pro veřejnost funguje studovna AV médií od 13. dubna 1999. Provozní doba se shoduje s provozní dobou knihovny, a to pondělí-pátek od 8.30 do 19 hodin, v sobotu od 8.30 do 13 hodin.
Podmínkou návštěvy je platný čtenářský průkaz, anebo je možno uhradit jednorázový poplatek 10 Kč.

Studovna AV médií nabízí:

 • poslech hudebních nosičů

  Návštěvníkům je k dispozici šest poslechových míst s dálkově ovládanými CD/MC přehrávači. Uživatelský terminál je připojen k CD přehrávači pomocí speciálního zařízení, které umožňuje ovládání přístroje, zobrazení čísla skladby a reálného času nahrávky. Jednoduchá obsluha pomocí displeje přímo z poslechového místa usnadňuje posluchači přehrávání hudebního nosiče.

  Příznivci hudby si mohou vybrat z fondu, který zahrnuje 1500 CD a 700 magnetofonových kazet s hudbou vážnou i populární. Výběr jim usnadní tištěný seznam nebo databáze "Hudba" přístupná na počítači. Seznamy jsou řazeny abecedně podle autora nebo podle názvu skladby. V počítači lze vybírat podle signatury, žánru, názvu, autora, názvu jednotlivých skladeb, ale i podle účinkujících.

  Nabídka CD a MC se neustále rozrůstá o novinky českých hudebních nakladatelství. Podle možností knihovny bude doplňována také vážná hudba z produkce zahraničních vydavatelství.

  Čtenáři mohou své hudební náměty vyjádřit písemnou formou přímo ve studovně. Při doplňování hudebního fondu bude k těmto požadavkům přihlédnuto.

  Deset nejžádanějších CD za měsíc duben
  Bohuslav Martinů: Compositions for Wind Instruments and Piano
  Leonard Bernstein: West Side Story
  Lucie: Větší než malé množství lásky
  Eva Veškrnová: Ježíši, Králi
  Vladimír Mišík: Stříhali dohola malého chlapečka
  Darius Milhaud: Scaramouche and Other Concertos for Wind Instruments
  The Best Girl Power Album
  Mňága & Ždorp: Bajkonur
  Chaozz: Chaozz
  Schola Gregoriana Pragensis: Anno Domini 997
 • studium naučných, zábavných aj. multimediálních programů na CD-ROM

  Prohlížení CD-ROM je návštěvníkům umožněno na dvou počítačích. Nabídka, kterou tvoří více než 50 naučných, zábavných a jiných multimediálních programů, bude doplňována stejným způsobem jako hudební.

  Po měsíci provozu se zájem z řad studentů a ostatních návštěvníků nejvíce soustřeďuje na výukové programy a odborné encyklopedie. K nejzajímavějším a často žádaným CD-ROM patří obsáhlá encyklopedie "Vážná hudba", která je vhodná pro laiky i zasvěcené a nabízí nejen základní přehled o světě klasické hudby, jeho slavných postavách a dílech, ale i spoustu méně známých, a o to zajímavějších střípků z dějin hudby.

  Dále si návštěvníci oblíbili "Encyklopedii vesmíru" - průvodce astronomií, kosmologií a dobývání vesmíru. Disk dále obsahuje informace o planetách, hvězdách, galaxiích, kosmonautech a jejich vesmírných lodích.

  Naučný CD-ROM "Lidské tělo" přináší pohledy na animované modely umožňující nahlédnout do vnitřní struktury orgánů, videoklipy představující jednotlivé orgány v přesných detailech, trojrozměrné snímkování, které umožňuje zvětšovat jednotlivé části lidského těla a otáčet lidskou kostrou.

  Deset nejžádanějších CD-ROM za měsíc duben
  Encyklopedie vesmíru
  Lidské tělo
  Vážná hudba
  Báječný svět letadel
  Jak věci pracují
  Severní Amerika
  ZOO
  Bohemia II - od Jana Lucemburského k Bílé hoře
  Energie
  Informace na dlani
 • Internet

  Tuto službu nabízela VKOL již dříve ve studovně vázaných novin, kde byl umístěn jeden počítač. V nových prostorách mají uživatelé internetu k dispozici dva moderní počítače (konfigurace: Celeron 300 MHz, 32 MB RAM, 15" monitor). Od návštěvníka je požadovaná základní znalost ovládání prohlížeče Nestcape/Communicator nebo Microsoft Internet Explorer. Tato služba je jako jediná poskytována za přímou finanční úhradu.

  Poplatky:

  za každou započatou půlhodinu 15 Kč
  tisk z internetu 5 Kč za dvě i započaté strany
  disketa 15 Kč

  Vzhledem k tomu, že zájem o internet neustále vzrůstá, je možné se objednat telefonicky nebo ústně na určitý den a hodinu.

  Počet uživatelů Internetu od počátku roku 1999
  měsíc počet uživatelů počet obsaz. int. půlhodin
  leden 75 131
  únor 103 168
  březen 130 265
  duben 168 393

Nové služby ještě nejsou zcela vžité všem návštěvníkům knihovny, někteří teprve zjišťují, co všechno studovna AV médií nabízí, a jsou vždy velmi příjemně překvapeni. Chválí světlé moderní prostory, příjemnou atmosféru a technické vybavení.

A my si přejme stále spokojené návštěvníky.


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po 10:00–17:00 Út 10:00–17:00 St 12:00–19:00 Čt 10:00–17:00 Pá-ne zavřeno Od 10:00 do 11:30 je knihovna vyhrazena pro seniory a držitele průkazu ZTP ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2022
Aktualizováno: 20.08.2020 13:37
TOPlist