Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

Regionální knihovna Karviná na výstavě Regiontour '99

Barbora Koneszová

Pod záštitou Okresního úřadu Karviná, Svazu obcí okresu Karviná a Regionální rady Třinec se Regionální knihovna Karviná (dále jen RKK) s dalšími spoluvystavovateli (Muzeum Těšínska, Lázně Darkov, Muzeum Třineckých železáren a města Třince, Agentura HRAT Třinec, Zwiazek Komunalny Ziemi Cieszynskiej) již po sedmé pustila do nelehkého úkolu představit náš region široké veřejnosti na mezinárodní výstavě turistických možností v regionech REGIONTOUR '99, která proběhla na brněnském výstavišti ve dnech 7. - 10. ledna 1999.

Expozice "Euroregion Těšínské Slezsko"nabízela celou škálu turistických zajímavostí našeho regionu a předvedla, že když se řekne Slezsko, neznamená to jen hlubinné doly a měsíční krajinu, ale že jsou zde i krásná historická, léčebná, kulturní, relaxační a turistická místa, jež slouží zdejším obyvatelům, ale i turistům či krátkodobým návštěvníkům našeho regionu.

Regionální knihovna v Karviné se zaměřila v rámci své činnosti a svých služeb na prezentaci zpřístupňování informací právě o výše jmenovaných možnostech a pomocí integrovaného systému graficko-textových databází GIS (Grafický informační systém), který umožňuje vytvářet maximálně přehlednou mapu města, popř. region, s velmi jednoduchým ovládáním a vyhledáváním požadovaných informací z oblasti státní správy a samosprávy, služeb, obchodu, podnikání, vzdělávání, kultury, sportu, ubytování, zdravotnictví a životního prostředí. Tento systém umožňuje maximální variabilitu výběru oblastí, z nichž lze tak vytvořit skladbu jednotlivých informací od celkového pohledu na region až po mikropohled na konkrétní subjekt, tj. firmu, úřad apod. V GIS lze účelně a logicky propojit informace textové, grafické, zvukové a audiovizuální, čímž uživatel získá velmi plastický a věrný obraz o městě či regionu.

Tento systém byl na výstavě Regiontour '99 představen prostřednictvím infoboxu s dotykovou obrazovkou (viz foto), který umožňoval všem návštěvníkům - odborníkům i laikům - osobně si vyhledat požadovanou informaci z nabízených oblastí systému GIS. Po prvních nesmělých dotycích se návštěvníci zbavili ostychu a během několika minut navštívili a zhlédli (díky videosekvencím) zajímavá místa našeho regionu a města Karviné nebo si vyhledali informaci o úředních hodinách daného úřadu, instituce či telefonní kontakt na zvolenou firmu.

Možností samostatně pracovat s tímto systémem představila RKK veřejnosti jeden ze způsobů, jak se běžný uživatel může rychle dobrat k úplným informacím i mimo provozní dobu jakéhokoli informačního centra. Instalací infoboxů na frekventovaná místa, např. vlaková a autobusová nádraží, pošty, hotely, úřady apod., je nabízen přístup k primárním informacím o daném městě či regionu po celých 24 hodin. Tento nový způsob zprostředkování informací nabízí všem velmi rychlou a relevantní komunikaci.

Garantem tohoto systému je i zůstává nadále RKK. Informační pracovníci Městského informačního centra při RKK a Střediska knihovnických a informačních služeb RKK proto velice pozorně spravují tento systém a citlivě reagují na změny v aktualizaci všech dat, která probíhá vždy po čtvrt roce.

V současné době je GIS důležitým zdrojem informací o regionu, obsahuje údaje o více jak 1 500 institucích a firmách působících na území města Karviné a v jeho blízkém okolí. Veřejnosti je zatím přístupný na intranetu z pracovních počítačových stanic v prostorách Regionální knihovny Karviná. V blízké budoucnosti čekají naši knihovnu první dvě instalace veřejně přístupných infoboxů na území města Karviné, a to v Lázních Darkov na frekventovaném místě a v obchodním domě Trefa - u hlavního vchodu. Ohlasy veřejnosti budou využity jako zkušenost při zřizování dalších stanic infoboxů, rozšiřování a zpřístupňování systému.

Na výstavě v Brně však RKK nezapomněla ani na své další informační, knihovnické služby a vlastní databáze (Beletrie, Rešerše a Regionální rešerše). Přehlednou charakteristiku jednotlivých středisek a oddělení nabízela RKK ve skládané brožurce s mapou a označením umístění jednotlivých pracovišť, pracovní dobou a popisem nabízených služeb, kterou doplňují nákresy významných institucí města Karviné a fotografie interiérů RKK. Další informační letáčky o činnosti Městského informačního centra, o možnostech připojení k Internetu přes náš internetovský uzel nebo o účasti v Internetclubu nabízela složka knihovny s mottem, které se snaží Regionální knihovna Karviná ve svém regionu co nejlépe naplňovat: "Knihovna - zdroj informací a poznání ".


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po 10:00–17:00 Út 10:00–17:00 St 12:00–19:00 Čt 10:00–17:00 Pá-ne zavřeno Od 10:00 do 11:30 je knihovna vyhrazena pro seniory a držitele průkazu ZTP ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2022
Aktualizováno: 20.08.2020 13:37
TOPlist