Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

Studovna bez knih ... (SVK Plzeň)

Jaroslava Hanzlíčková

Internet si dnes již skutečně našel místo v knihovnické praxi. Je zdrojem obrovského množství faktografických informací (jiných zdrojů faktografie knihovníci mají k dispozici velice málo) a samozřejmě i obrovským zdrojem bibliografických informací, dnes už někdy s napojením na plné texty.

Vědecká knihovna v Plzni je do internetové sítě napojena od roku 1996. Ve speciální studovně, umístěné ve druhém patře hlavní budovy a vybavené solidní příručkou, byly původně instalovány dva počítače, pro velký zájem o elektronické služby bylo pracoviště vybaveno dalším PC. Internet byl uživatelům zpřístupňován v rámci speciálních informačních služeb, jejichž součástí bylo a je poskytování informací o dění v regionu západních Čech, zpracovávání klasických strojových rešerší, práce s patentovou literaturou atd. Informační činnost Internet obohatil a nesporně zkvalitnil, přestože jsme již vlastnili množství bibliografických databází.

Tak jak počítače, včetně Internetu, stále více a více pronikaly do života nás všech, práce s elektronickými daty se stala v knihovně samozřejmostí, uvědomili jsme si, že služby poskytované jejich prostřednictvím by se měly dostat na úroveň standardních služeb. V souvislosti s tímto názorem vznikl nápad zřídit tzv. počítačovou studovnu v přízemí budovy, aby elektronické služby byly našim uživatelům přístupnější. V památkově chráněné budově, navíc s plně využitými prostorami, bylo velmi obtížné vytvořit nové pracoviště služeb. Přesto se podařilo uvolnit prostor vedle vstupní haly, v sousedství registrace čtenářů, s přímým napojením na pracoviště čítárny. Studovna zprovozněná v říjnu 1998 byla vybavena pěti PC, ve třech je zpřístupňován Internet, ve dvou jsou instalovány bibliografické databáze, včetně katalogu SVK. Kromě počítačového vybavení jsou zde též čtecí přístroje na mikrofilmy a mikrofiše a lístkový katalog starých dokumentů, tj. knih a periodik vydaných do roku 1952. Návaznost na informační činnosti ve speciální studovně ve druhém poschodí je zajištěna, v přízemní studovně se uskutečňuje tzv. jednoduchá informační činnost - informace o službách a fondu knihovny, pomoc při zpracování jednoduchých bibliogfrafických a faktografických dotazů. Složitější a obsahově speciálnější dotazy, včetně zpracování rešerší, jsou díky širší nabídce bibliografických databází a dalšího informačního potenciálu, včetně fundovaných informatiků, vyřizovány ve druhém patře.

Že zřízení počítačové studovny byl nápad více než dobrý, svědčí fakt, že v prvních třech měsících navštívilo počítačovou studovnu 1 610 uživatelů, speciální studovnu ve druhém patře 832 uživatelů. Počet návštěvníků nového pracoviště neustále stoupá. V prvním čtvrtletí letošního roku bylo zaznamenáno již 2 235 uživatelů. Největší podíl na provozu studovny má Internet, e-mailující i surfující studenti, ale nejen oni. Počet instalovaných počítačů nestačí uspokojit zájem, do konce června bude instalováno dalších šest počítačů. To umožní ještě více rozšířit služby pro veřejnost, Internet více zpřístupnit, ale též rozšířit nabídku bibliografických databází, které knihovna vlastní. Současně v rámci sytému Ultra*Net budou návštěvníci moci i zde pracovat s multimediálními CD ROMy.

Ano, jedná se o nový typ pracoviště, pracoviště bez knih a dalších klasických zdrojů informací, a přesto poskytující obrovské množství faktografických a bibliografických informací.


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po 10:00–17:00 Út 10:00–17:00 St 12:00–19:00 Čt 10:00–17:00 Pá-ne zavřeno Od 10:00 do 11:30 je knihovna vyhrazena pro seniory a držitele průkazu ZTP ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2022
Aktualizováno: 20.08.2020 13:37
TOPlist