Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

KNIHOVNY SOUČASNOSTI '99

Blanka Fňukalová

Ve dnech 14.-16. 9. 1999 se konal již 7. ročník konference KNIHOVNY SOUČASNOSTI '99. Jako každý rok i letos si hlavní pořadatelé - SDRUK ČR, ÚKR, SKIP a SVK Hradec Králové - vybrali za místo konání romantické prostředí Junior centra u Sečské přehrady.

Den první - Seč se předvedla

Je úterý 14. 9. 1999 krátce po poledni a areál Junior centra se začíná zaplňovat osobními auty, lidmi a různými kufry. Vypadá to, jako by všem začínala rekreace, vždyť tohle prostředí k tomu úplně láká. Skutečnost je však zcela jiná, areál se začíná plnit účastníky konference Knihovny současnosti '99.

Po nezbytné prezenci a ubytování se začíná obsazovat jednací sál. Slova se ujímá PhDr. Jaromír Kubíček, ředitel MZK Brno a předseda SDRUK, představuje hosty konference, kterými jsou mimo jiné paní Eva Kantůrková, ředitelka odboru literatury a knihoven na ministerstvu kultury, Vít Richtr, předseda ústřední knihovnické rady a SKIP, Ivan Tomší, náměstek MPSV. Hosté nás seznámili se situací v knihovnictví v posledním roce a náměstek MPSV nám předložil návrh novely Zákoníku práce. Po slavnostním bloku následovala podvečerní diskuze na téma "České knihovny a březen - měsíc internetu 2000".

Večer je korunován společenským rautem. Za zvuků příjemné hudby si knihovníci mohou sdělovat své dojmy z prvého dne nejenom v sále, ale i venku pod krásnou hvězdnou oblohou.

Den druhý - přednáškový maraton

Probouzíme se do prosluněného středečního rána a začíná opravdu "perný den". Téma konference je sestaveno ze dvou tematických bloků:
  1. Internet pomáhá knihovnám
  2. Vzdělávání knihovníků

Celý blok "Internet pomáhá knihovnám", kterého se účastníme i my, je sestaven z 24 přednášek. Vzhledem k vysokému počtu zájemců je rozdělen do dvou učeben. Přednášející jsou tedy nuceni seznámit nás se svým příspěvkem dvakrát. Zaujímáme místo v přednáškovém sále a necháme se vnést do světa internetu.

V úvodu nám paní Tkačíková z Univerzitní knihovny v Ostravě poradí, jak správně a lépe tvořit internetové strany. Pan Ivo Brožek z Pedagogické fakulty UJEP v Ústí nad Labem se vcítí do role uživatele a pokusí se hledat v katalozích různých knihoven republiky na internetu. Právě v jeho případě jsme mohli vidět, jak rychle se mění počet elektronických katalogů. Již před začátkem přednášky se sál zaplňuje letáčky s adresami nových katalogů knihoven, mezi kterými je i ta naše.

A už je tu zase nový přednášející - paní Šimsová z Velké Británie. Zavede nás alespoň pomyslně za moře a seznámí nás s možností tamních studentů studovat přes internet. Je to až k neuvěření, jak počítač napojený na internet dokáže vytlačit lidský kontakt.

Po krátké přestávce se znovu dostáváme k tématu dne. Přicházejí pánové M. Cais a P. Cenkl z ČTK Praha. Seznamují nás s databází ČTK přístupnou na internetu. V této databázi jsou shromážděny veškeré novinové články od roku 1988. Uživatel si v ní zadá dotaz - názvem, klíčovým slovem, může ho specifikovat časově, regionálně, oborově atd. a internet mu nabídne plné texty novinových zpráv na dané téma. V tuto chvíli opravdu zpozorním, vzhledem ke svému dřívějšímu působení ve studovně novin mě téma opravdu zajímá. Vzpomínám si na chvíle, kdy nejednou přišel čtenář a něco podobného požadoval s odkazem, že ve vyspělých státech je to běžné. Od jara 1999 tuhle databázi s přístupovými právy do sekcí "Výročí" a "Země světa" vlastní i VK Olomouc.

Na řadu přicházejí zástupci konkurenčních firem ANOPRESS a NEWTON IT a my můžeme jednotlivé nabídky srovnávat. Přednášky pokračují dále, střídají se noví a noví přednášející...

Ale my si dovolíme odběhnout od technického světa ke kolegům ze sekce "Vzdělávání knihovníků".

Je zde opět večer a ten, který toho měl za celý den pořád ještě málo, si může zajít na demonstraci nové verze knihovnického programu KP-win systém.

Den třetí - konference se opravdu vydařila

A už je tu čtvrtek, poslední den konference, který je věnován tematickému bloku "Služby knihoven za úhradu".

Moderátoři nás v krátkosti seznámí s průběhem přednášek v jednotlivých sekcích. Kolegové, kteří se účastnili sekce "Internet", se tak alespoň v krátkosti dozvědí, nad čím se zamýšleli v sekci "Vzdělávání knihovníků" a naopak. Závěrečného slova se ujímá PhDr. J. Vlček, ředitel SVK Hradec Králové. Zhodnotí průběh konference a popřeje sobě i nám, aby i 8. konference, která se bude konat v září 2000 opět na Seči, byla zdařilá jako ta letošní.

Závěrem snad už jen zamyšlení, co přinesla konference "Knihovny součastnosti '99 mně. Bylo to nejen příjemné setkání se zajímavými lidmi, ale i velké obohacení o poznatky, které člověk může využít ve své praxi.


TIRÁŽ: Knihovní obzor. Čtvrtletník Vědecké knihovny v Olomouci. Redakce: redakcevkol.cz. Registrace MK ČR E 6450. ISSN (elektronická verze) 1214-6498.

Aktualizováno: 09.01.2008
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po 10:00–17:00 Út 10:00–17:00 St 12:00–19:00 Čt 10:00–17:00 Pá-ne zavřeno Od 10:00 do 11:30 je knihovna vyhrazena pro seniory a držitele průkazu ZTP ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2022
Aktualizováno: 20.08.2020 13:37
TOPlist