Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

Lidské tělo - Anatomie člověka v tiscích 15.-18. století

Nejstarší tištěnou anatomii člověka, první dílo moderní oftalmologie nebo přelomové práce Andrey Vesalia, který položil základy dodnes platného anatomického systému. To jsou jen některé z knih, s nimiž se může seznámit návštěvník výstavy Lidské tělo. Anatomie člověka v tiscích 15–18. století. Výstava vznikla jako společný projekt Vědecké knihovny v Olomouci a její partnerské instituce z Polska, Veřejné vojvodské knihovny im. Emanuela Smołky v Opolí a je pořádána při příležitostí výročí 500 let Vesaliova narození.

Expozice prostřednictvím prvotisků a starých tisků z fondů Vědecké knihovny v Olomouci a Veřejné vojvodské knihovny v Opolí přibližuje vývoj zobrazování lidského těla od 15. století po osvícenství. Vybrané dokumenty ilustrují proměnu vnímání, chápání a zobrazování organismu, která šla ruku v ruce s rozvojem lékařství.

Výstava přibližuje klíčové osobnosti historického vývoje, mezi kterými zaujímá čelné místo Andrea Vesalius (1514–1564). Vlámský lékař, anatom a spisovatel došel k závěru, že tisíc let staré poznatky řeckého lékaře Galéna jsou nepřesné. Své vědomosti proto v pouhých 28 letech sepsal v sedmi bohatě ilustrovaných svazcích, jež mu své době zajistily proslulost a v následujících staletích trvalé uznání.

Zmíněnou nejstarší tištěnou anatomií je práce Johanna Kethama Fasciculus medicine zhotovená v roce 1491 v Benátkách. Spis byl velmi častou pomůckou při výuce medicíny a jeden exemplář prvního vydání tohoto tisku uchovává právě Vědecká knihovna v Olomouci.

Návštěvník výstavy se může seznámit s více než třemi desítkami osobností historického vývoje. Na příbězích a dílech jednotlivých postav je velmi dobře možné předvést, jak zásadní převrat v lékařské literatuře znamenal příklon k technice mědirytu, jež umožňovala detailní zobrazení jednotlivých orgánů, tkání, žilek, pórů, kůže nebo vlasů. Dokladem může být mimo jiné dílo Armamentarium Chirurgicum Johanna Sculteta, význačného chirurga 17. století, který shrnul dosavadní medicinské a chirurgické znalosti, uplatňované zejména v době třicetileté války.

Při výběru osobností pro expozici byl kladen důraz na bohatý obrazový doprovod, expozice je proto přístupná skutečně každému.

Výstavu Lidské tělo. Anatomie člověka v tiscích 15.–18. století je v Galerii Biblio ve Vědecké knihovně v Olomouci možné zhlédnout do 15. listopadu. Po skončení výstavy bude expozice přemístěna do Opolí, kde bude také představena veřejnosti. Mezinárodní projekt podpořil formou dotace z jednoho ze svých grantových programů také Olomoucký kraj, díky tomu se přeshraniční rozměr spolupráce mohl odrazit také v doprovodném katalogu, který byl vydán ve dvojjazyčném, česko-polském provedení.

Vybrané panely výstavy je možné si prohlédnout na tomto odkazu:

 

Katalog výstavy lze získat prostřednictvím objednacího formuláře.

 

Aktualizováno: 15.10.2014Bookmark and Share
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po 10:00–17:00 Út 10:00–17:00 St 12:00–19:00 Čt 10:00–17:00 Pá-ne zavřeno Od 10:00 do 11:30 je knihovna vyhrazena pro seniory a držitele průkazu ZTP ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2021
Aktualizováno: 20.08.2020 13:37
TOPlist