Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

Multimediální studovna

­Studovna je vybavena počítači s přístupem na internet. Je možné si zde vypůjčit CD, MC a DVD s textovým, zvukovým nebo audiovizuálním obsahem a čtečky e-knih. Studovna se nachází v přízemí hlavní budovy.

Přístup na internet

Přístup na internet je pro registrované čtenáře zdarma. Neregistrovaní čtenáři musí při příchodu do studovny předložit doklad totožnosti a zaplatit jednodenní registraci dle platného ceníku. Ve studovně je k dispozici 10 počítačů s připojením na internet, ze kterých lze tisknout. U uživatelů internetu se předpokládá základní znalost práce s internetem.­

Zpřístupňování fondu multimediální studovny

Domů na 14 dní si lze půjčit:

 • CD s textovým obsahem (sborníky z konferencí, skripta univerzit, encyklopedie...)
 • hudební CD - půjčuje se domů až po uplynutí devítiměsíční odkladné lhůty (během této doby je možné si tyto díla půjčovat pouze prezenčně)
 • mluvené slovo - namluvené knihy, rozhovory, rozhlasové hry, besedy, CD k výuce jazyků atd. Na tyto dokumenty se vztahuje stejná odkladná lhůta jako na hudební CD
 • zvuková knihovna - speciální sbírka namluvených knih ve formátu MP3 určená pouze pro nevidomé a těžce zrakově postižené. Více zde
 • čtečky elektronických knih a iPad - půjčování těchto zařízení se řídí speciálními podmínkami

V multimediální studovně jsou prezenčně k dispozici:

 • videa
 • multimédia
 • PC hry
 • přílohy k počítačovým časopisům
 • software
 • čtečka e-knih Sony PRS-T1 se signaturou W 6, se kterou lze pracovat pouze v prostorách multimediální studovny (bez nutnosti sepisování smlouvy). Prezenční výpůjčka platí na dobu max. 1 dne. Tuto čtečku nelze objednávat či jinak rezervovat dopředu.

Pozn.: u dokumentů z fondu multimediální studovny, které si nelze půjčit domů, se v katalogu objevuje upozornění: "Jen v multimed. studovně". Tyto dokumenty lze používat pouze na zařízeních knihovny, která jsou k tomuto účelu vyhrazena.

Dokumenty umístěné v multimediální studovně nelze objednávat přes elektronický katalog. Obsluha studovny donese požadovaný dokument na požádání.

Multimediální obsah včetně videa a hudby lze přehrát na multimediálním přehrávači.

Pro práci s CD-ROMy je vyhrazen jeden počítač bez přístupu na internet, který obsluha studovny v případě potřeby zapne. Na ostatních počítačích s připojením k internetu lze používat z externích zařízení pouze vlastní USB flash disk.

Pro snadnější orientaci ve fondu studovny lze využít některou z databází (audio, video, CD-ROM, DVD-ROM, e-knihy, mluvené slovo, zvukové knihy pro nevidomé či čtečky knih).

Absenční výpůjčku zvukových dokumentů může knihovna realizovat na základě licenční smlouvy mezi knihovnami a ochrannými autorskými svazy až po uplynutí odkladné lhůty 9 měsíců od nabytí do fondu knihovny. Tato lhůta se nevztahuje na zvukovou knihovnu pro nevidomé, jelikož půjčování těchto dokumentů se řídí jinými předpisy.

Případné studijní materiály k poslechu hudby (noty, partitury) si není možné objednat přímo do multimediální studovny, ale je třeba si je objednat klasicky přes výpůjční pult.

FriendlyVox: www.friendlyvox.info 

Na dvou počítačich je k dispozici přístup k ozvučenému portálu FriendlyVox určený pro osoby se zrakovým handicapem.

Jedná se o samoozvučovací aplikaci, která nabízí jednodušší přístup k některým službám a zdrojům informací z internetu, např. čtení novin ze zpravodajských portálů, poslech rádií, odesílání a příjem pošty.

Program získal ocenění CIO Grand Prix 2016.        
Přístup k portálu je zdarma, nutná je jen registrace handicapovaného čtenáře v knihovně.

Provozní řád studovny zde.

Galerie multimediální studovny s počítači pro handicapované uživatele byla vybudována s podporou Ope­n Society Fund. Podrobnosti zde.

Aktualizováno: 31.10.2017
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po 10:00–17:00 Út 10:00–17:00 St 12:00–19:00 Čt 10:00–17:00 Pá-ne zavřeno Od 10:00 do 11:30 je knihovna vyhrazena pro seniory a držitele průkazu ZTP ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2023
Aktualizováno: 20.08.2020 13:37
TOPlist