Traffic analysis

Vědecká knihovna Olomouc
Vědecká knihovna Olomouc
Česky English Deutsch

Studovna vázaných novin

­­Studovna vázaných novin slouží ke studiu novin především velkých formátů, dále ke studiu novin v digitalizované podobě a ve formě mikrofilmů.

Kromě toho je to pracoviště meziknihovní služby, kde si čtenáři vyzvedávají a vracejí dokumenty objednané z jiných knihoven a studují je zde, pokud je nelze půjčit mimo budovu knihovny.

Studovna novin je umístěna ve 2. patře nové budovy VKOL (Bezručova 3). Kontakt na studovnu novin telefonický: 585 205 371, emailový: novinyvkol.cz  .

Mikrofilmování a digitalizace novin jsou prostředkem ochrany novinových svazků před dalším opotřebením.Tyto svazky se v jejich fyzické originální podobě nepůjčují.

Ke čtení z mikrofilmů slouží kvalitní čtecí přístroje. Noviny na mikrofilmu mají v elektronickém katalogu VKOL ve sloupci signatura předznamenání Mf. Seznam periodik na mikrofilmu je zde

Digitalizované noviny najdete ve studovně vázaných novin na dvou počítačích pod odkazy Digitální knihovna novin - http://noviny.vkol.cz/kramerius a Digitální knihovna Kramerius - http://kramerius.kr-olomoucky.cz/search/#intro8. V elektronickém katalogu mají označení digitalizovaný dokument nebo digitalizovaná kopie.

Všechny noviny lze vyhledat v katalogu knihovny: https://aleph.vkol.cz. Objednávat je možné jen ty svazky, které nejsou digitalizované nebo na mikrofilmu.

Neregistrovaní čtenář mají možnost jednorázové registrace buď na webu knihovny, nebo po příchodu do studovny. Platí se jednorázový poplatek dle  ceníku VKOL. Tato registrace opravňuje uživatele k jednodennímu využítí služeb knihovny bez možnosti půjčování mimo knihovnu. 

Kopie z vázaných novin lze pořizovat po domluvě s obsluhou studovny a jen pro vlastní potřebu. Uživatelé přitom musí brát ohled na fyzický stav svazků a zacházet s nimi tak, aby nedošlo k poškození vazby ani papíru. Pro tisk z digitálních knihoven lze využít i tiskárnu formátu A3.

Kopie z originálních svazků a z mikrofilmů se zhotovují také na základě písemné objednávky fotografickou cestou. Dodací lhůta je v tomto případě 1 týden.

Ceny kopií se řídí platným ceníkem.

Půjčování novin a provoz studovny podrobně rozepisuje knihovní řád v článku 5: Řád studoven, viz http://www.vkol.cz/cs/dokumenty/knihovni-rad-v-plnem-zneni/aktualni-knihovni-rad/.

 

NOVINY A ČASOPISY V DIGITÁLNÍ FORMĚ - výběr

České digitální knihovny

Národní knihovna ČR v Praze

kramerius.nkp.cz 

 

Moravská zemská knihovna v Brně

kramerius.mzk.cz

(obsahuje především tzv. moravika)

 

Ústav pro českou literaturu AV ČR
http://archiv.ucl.cas.cz/index.php
(divadlo, literatura)
 

Kramerius

http://www.digitalniknihovna.cz/vkol/

cca 25 českých digitálních knihoven „pod jednou střechou“

(jednotlivé knihovny se přepínají v levé liště nahoře, pod nápisem Digitální knihovna)


http://www.registrdigitalizace.cz/rdcz/

národní registr,

evidence digitalizovaných dokumentů a sledování procesu jejich zpracování

 

 Evropské digitální knihovny

 S vazbou na střední a východní Evropu (v německém jazyce)

 http://anno.onb.ac.at/alph_list.htm

 http://difmoe.eu/?content=Periodika

 Německo

 http://www.digizeitschriften.de/zeitschriften/?tx_goobit3_search[extquery]=bytitle%3AA*&cHash=e1418760a08d3c504aff0ab50db34b2c#c3839

 http://zefys.staatsbibliothek-berlin.de/en/list/

Polsko

Sbírky polských knihoven, muzeí a archivů

http://fbc.pionier.net.pl/

Varšavská univerzita

http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra

 Digitální Velkopolská knihovna

 http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/text?id=journals

Slezská digitální knihovna

http://www.sbc.org.pl/dlibra

 

Aktualizováno: 03.11.2017
Redaktor: správce www stránek
Pošli e-mailem
Trvalý odkaz


Vědecká knihovna Olomouc, ­ ­­­­­­­ ­Bezručova 659/2 ­Olomouc 9, 779 11­­­ tel.  +420-585 205 300 e-mail: vkol@vkol.cz   Otevírací doba: Po 10:00–17:00 Út 10:00–17:00 St 12:00–19:00 Čt 10:00–17:00 Pá-ne zavřeno Od 10:00 do 11:30 je knihovna vyhrazena pro seniory a držitele průkazu ZTP ID datové schránky­­: yswjrie
Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem
Tvorba www stránek © Winternet 2008 - 2022
Aktualizováno: 20.08.2020 13:37
TOPlist